Kuvaus
Kuntalain 103 §:n mukaan kunnanvaltuusto on päätösvaltainen, kun vähintään kaksi kolmasosaa valtuutetuista on läsnä. Kokouskutsu on julkaistu kunnan verkkosivuilla 28.4.2026 ja Puumala-lehdessä 29.4.2026. Kokouskutsu ja esityslista on lähetetty sähköpostilla 28.4.2026 valtuutetuille ja niille, joilla on läsnäolo-oikeus.
Puumalan kunnanvaltuuston kokous järjestetään maanantaina 4.5.2026 klo 18:00. Valtuuston jäsenet ja muut läsnäoloon oikeutetut voivat osallistua kokoukseen kunnantalon valtuustosalissa tai Teams -etäyhteydellä.
Valtuuston kokousta voi seurata myös sähköisesti osoitteessa: www.puumala.fi/valtuustolive/
Päätös
Suoritetussa nimenhuudossa todettiin, että paikalla oli 17 valtuutettua ja 1 varavaltuutettu.
Valtuutetut Airi Tella ja Sami Partanen olivat ilmoittaneet esteestä osallistua valtuuston kokoukseen.
Varavaltuutettu Kari Laamanen oli kutsuttuna paikalla.
Lisäksi todetaan, että paikalla oli kunnanjohtaja Niina Kuuva, hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen, tekninen johtaja Kimmo Hagman ja nuorisovaltuuston edustaja Miko Luukkonen.
Puheenjohtaja totesi kokouksen lailliseksi ja päätösvaltaiseksi. Esityslista hyväksyttiin kokouksen työjärjestykseksi.