Kuvaus
Puumalan vesihuollosta vastaa Puumalan Vesiliikelaitos, joka huolehtii talousveden hankinnasta ja toimittamisesta asiakkaille sekä jätevesien poisjohtamisesta ja käsittelystä.
Kotiniemessä sijaitseva jätevedenpuhdistamo on valmistunut vuonna 1987, ja sitä on saneerattu vuosina 2011-2012. Kaivannossa sijaitseva vedenottamo on rakennettu vuonna 2004.
Puumalan kunta hankkii vesihuollon operatiiviset palvelut ostopalveluna Järvi-Saimaan Palvelut Oy:ltä.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Samu Virtanen, samu.virtanen@puumala.fi
Tarkastuslautakunta tutustuu Kotiniemessä sijaitsevaan jätevedenpuhdistamoon ja Kaivannon vedenottamoon vesihuoltopäällikkö Anne Ruotsalaisen johdolla.
Päätös
Tarkastuslautakunta tutustui Kotiniemessä sijaitsevaan jätevedenpuhdistamoon ja Kaivannon vedenottamoon vesihuoltopäällikkö Anne Ruotsalaisen johdolla ja asiantuntijana oli myös mukana vesilaitoksen hoitaja Miki Pirskanen.