Kuvaus
Vuoden 2025 talousarvion ja vuosien 2025-2027 taloussuunnitelman mukaan hallintokuntien on vuosittain nimettävä, ketkä henkilöt ovat oikeutettuja hyväksymään niiden laskuja ja muita menotositteita. Hyväksyjien tulee olla esihenkilöasemassa.
Laskun ja menotositteen hyväksyjä vastaa laskun oikeellisuudesta sekä siitä, että laskun maksamiselle on olemassa tarvittavat määrärahat. Laskun asiatarkastajan tehtävänä on tarkastaa, että laskua vastaava palvelu tai tavara on toimitettu. Laskujen ripeä käsittely tulee turvata myös loma-aikoina.
Hyväksyjänä ei voi olla henkilö, joka asiatarkastaa laskun. Alainen ei voi hyväksyä esimiehensä laskuja eikä kukaan omia laskujaan.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Niina Kuuva, kunnanjohtaja, niina.kuuva@puumala.fi
Hyvinvointilautakunta päättää hyvinvointipalvelujen toimialan laskujen ja menotositteiden hyväksyjät vuodelle 2025 seuraavasti:
Vastuualue |
Hyväksyjät |
Hyvinvointilautakunta |
hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen, hänen poissa ollessa kunnanjohtaja Niina Kuuva |
Opetuspalvelut |
peruskoulun rehtori Anni Riikka Marila, hänen poissa ollessa hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen |
Varhaiskasvatuspalvelut |
päiväkodin johtaja Tuula Nuotio, hänen poissa ollessa hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen |
Nuoriso- ja liikuntapalvelut |
vapaa-aikasihteeri Virpi Tuovinen, hänen poissa ollessa hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen |
Aikuiskoulutuspalvelut |
hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen, hänen poissa ollessa kunnanjohtaja Niina Kuuva |
Kirjasto- ja kulttuuripalvelut |
hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhunen, hänen poissa ollessa kunnanjohtaja Niina Kuuva |
Edellä olevan lisäksi hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhusella oikeus hyväksyä kaikki hyvinvointipalvelujen laskut ja menotositteet. Vastaava oikeus on hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhusen poissa ollessa kunnanjohtaja Niina Kuuvalla, joka hyväksyy myös hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja Tuomo Tenhusen laskut.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.