Hyvinvointilautakunta, kokous 17.8.2026

Esityslista on tarkastamaton

§ 41 Valtuustoaloite: Puumalan historia osa 3

PuuDno-2025-1

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Mervi Kelloniitty, hallintopäällikkö, mervi.kelloniitty@puumala.fi

Kuvaus

Keskustan valtuustoryhmän 17.2.2025 päivätyssä aloitteessa esitetään seuraavaa:

"Keskustan valtuustoryhmä esittää, että laitetaan Puumala historia 3. osan teko vireille. Nykyiset historiakirjat 1 ja 2 kattavat Puumalan historian 1960-luvulle asti. Kunnan historia olisi hyvä saada talteen, kun vielä on keskuudessamme henkilöitä, jotka muistavat asioita ja tapahtumia 1960-luvulta lähtien. 

Historian tekemiseen voitaisiin nimetä ohjausryhmä tai toimikunta jolla on tietämystä Puumalan vanhoista asioista."

Päätösehdotus

Esittelijä

Niina Kuuva, kunnanjohtaja, niina.kuuva@puumala.fi

Kunnanhallitus päättää lähettää aloitteen valmisteltavaksi hyvinvointipalveluiden toimialalle. 

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

Tuomo Tenhunen, Hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja, tuomo.tenhunen@puumala.fi

Kuvaus

Puumalan historia osa I ja II valmistuivat 1960-luvulla. Valtuustoaloitteessa mainitun III:n osan olisi tarkoitus tuoda Puumalan historia kuusikymmenluvun alusta nykypäivään. Puumalan historian aikaisemmat osat ovat kirjoittaneet tunnetut ja meritoituneet tutkijat ja kirjailijat. Kulttuuri- ja hyvinvointijohtaja on ollut yhteydessä tieto Finlandia voittaja Ville Kivimäkeen, joka on antanut ensivaiheen konsultointia historia teoksen valmisteluun. Varovainen arvio työn valmistumiseen aloituksesta lopetukseen on noin kaksi vuotta. Puumalan historia osa III vaatii perusteellisen arvioinnin työn luonteesta, laadusta ja kustannuksista. Tätä varten olisi tarkoituksenmukaista perustaa työryhmä hallinnoimaan kyseistä kirjaprojektia.

Päätösehdotus

Esittelijä

Tuomo Tenhunen, Hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja, tuomo.tenhunen@puumala.fi

Hyvinvointilautakunta päättää, että hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja kokoaa työryhmän hallinnoimaan Puumalan historia osa III:n projektia. Työryhmän tulee esittää lautakunnalle kustannusarviot erilaisista vaihtoehdoista.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

  • Tuomo Tenhunen, Hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja, tuomo.tenhunen@puumala.fi

Kuvaus

Hyvinvointilautakunnan asettama työryhmä on tutkinut erilaisia vaihtoehtoja Puumalan historia vol. 3. teettämiseksi valtuustoaloitteen mukaisesti. Onnistuneen tilaushistorian toteutukseen vaaditaan huolellista valmistelua, jonka aikana hahmotetaan teoksen luonne ja turvataan hankkeen taloudelliset resurssit. Puumalan kunnan tulee tilaajana ensiksi ratkaista, ryhdytäänkö valmistelemaan tieteelliset kriteerit täyttävää historiateosta vai kevyemmin toteutettua historiikkia. Suomen historiallisen seuran alaisuudessa toimivan tilaushistoriakeskuksen mukaan tilaushistorian päätoteutustapoja on kolme.

  1. Korkealaatuinen ja vaativa historiankirjoitus

Tieteellinen, alkuperäislähteisiin ja niiden dokumentointiin perustuva, kohdetta ja lähteitä kriittisesti analysoiva historiateos käsittelee mahdollisimman monipuolisesti tilaajayhteisön kehitystä. Tutkimuksessa pohditaan yhteisön toiminnan vaikutuksia ja suhteutetaan se yleisempään yhteiskunnalliseen, poliittiseen ja taloudelliseen kehitykseen. Historiateos perustuu selkeään kysymyksenasetteluun. Työn vaativuuteen vaikuttaa kohteen koko, tutkittavan ajanjakson pituus, lähdeaineiston määrä ja luonne sekä työssä käytettävät metodit. Tieteellisistä lähtökohdista tehtävä tutkimus on uskottava ja säilyttää arvonsa vuosikymmeniä. Palkkasuositus 4 700€/kk, kesto 3-5 vuotta.

  1. Perustasoinen historiateos

Perustasolla on kyse myös tieteelliset vaatimukset täyttävästä historiateoksesta. Erona ensimmäiseen vaihtoehtoon on se, että tutkimus keskittyy kohdeyhteisöön eikä siinä selvitetä perusteellisesti laajempia yhteisön toimintaan liittyviä yhteiskunnallisia ilmiöitä ja kysymyksiä. Teoksessa tarkastellaan monipuolisesti tilaajayhteisön kehitystä ja pohditaan poliittisia, taloudellisia ja yhteiskunnallisia vaikutussuhteita. Lähdeaineistona käytetään pääasiassa tilaajan itsensä tuottamaa ja sitä koskevaa aineistoa. Toimintaympäristön kuvaus pohjautuu aikaisemmin julkaistuun kirjallisuuteen. Palkkasuositus 3 700-4 200€, kesto kaksi vuotta.

  1. Historiikit ja kuvateokset

Historiikki on suppea esitys, joka painottuu tapahtumien ja henkilöiden luettelointiin aikajärjestyksessä. Lähdepohja on yleensä kapea. Teoksessa ei käytetä lähdeviitteitä. Päämääränä on toiminnan kuvailu, ei syvällisten tulkintojen esittäminen. Historiikkiin rinnastettavia ovat kuvateokset, joissa tekstin osuus on vähäinen. Palkkasuositus 2 500-3 000€, kesto 0-1 vuosi.

Puumalan historian osat 1 ja 2 ovat esimerkki oman aikansa tieteellisestä ja korkealaatuisesta historiakirjoituksesta. Kriittinen analyysi on vähäistä, mutta lähdeaineiston käyttö on runsasta ja korkeatasoista. Aloitteen mukaisesti luontevan jatko-osan teettäminen tähän sarjaan edellyttää tieteellisen historiakirjoituksen tilaamista. Kuvateoksien ja markkinointikirjojen tilaaminen on markkinoinnin ja mainonnan ammattilaisten toimialaa. Ensiarvoista historiateoksen valmistumiselle on teoksen kirjoittajan kanssa tehtävä sopimus. Tässä määritellään myös työsuunnitelma ja talousarvio. Työsuunnitelma on hankkeen sisällöllinen perusasiakirja, jossa määritellään työn laajuus, vaativuustaso, tavoitteet ja kohdeyleisö sekä muut yksityiskohtaiset ohjeet ja immateriaalioikeudet.

Tieteellisen historiateoksen kirjoitustyön kustannukset tulevat olemaan huomattavat. Hankkeen tekijä on haettava julkisen kilpailutuksen kautta. Hakuilmoitus ja kilpailukriteerit tulee laatia tarkasti ja asiantuntevasti. Tähän on käytettävä kunnan ulkopuolista apua. Kilpailutukselta voidaan luopua, mikäli kunta tekee työsopimuksen suoraan historiankirjoittajan kanssa. 

Puumalan historian kolmannen osan lähdeaineisto on pääsääntöisesti helposti saatavilla. Käsiteltävä ajanjakso 1960-luvun puolivälistä tähän päivään on kirjallista, hyvin dokumentoitua ja vertailevaa tutkimusta on runsaasti. Lähdeaineisto on myös suomenkielistä ja monin paikoin saavutettavissa myös sähköisesti. Tämä helpottaa ja nopeuttaa aineiston käsittelyä. Myöskään historian aputieteitä ei tarvitse käyttää, kuten sarjan ensimmäisissä osissa.

Tarkoituksenmukaisinta olisi palkata tehtävään julkisen kilpailutuksen kautta pätevä ja kokenut tutkija. Puumalan historian jatko-osan tasoksi sopisi luontevasti perustaso, joka huomioi kuitenkin toimintaympäristön aikaisemman tutkimuskirjallisuuden kautta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Tuomo Tenhunen, Hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja, tuomo.tenhunen@puumala.fi

Hyvinvointilautakunta päättää, että Puumalan historian kolmas osa teetetään tieteelliset vaatimukset täyttävällä tavalla. Hyvinvointi- ja kulttuurijohtaja suunnittelee tilaushistoriakeskuksen avustuksella hakuilmoituksen ja kilpailukriteerit sekä työsuunnitelman sisällön.